Aukciono dalyviai pinigų neskaičiavo

Pateikta: 2018-12-20 15:34 (atnaujinta: 2019-01-07 11:25)
Aukcionas „Atkurkime kartu Kretingos dvaro fontaną „Nykštukas“. Fot. Jolantos Klietkutės„Geriau jau kokybiškų kvepalų Kalėdoms nenusipirksiu, bet bareljefą su „Nykštuku“ namuose turėsiu“, – juokavo Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė, 2018 m. gruodžio 14 d. vykusiame aukcione „Atkurkime kartu Kretingos dvaro fontaną „Nykštukas“ už skulptoriaus Vytauto Baransko darbą mokėdama 100 eurų. Nuo net keletą darbų įsigijusios muziejaus vadovės nė per žingsnį neatsiliko dar keturi aukciono dalyviai – iš 21 aukcionui pateikto dirbinio nupirkta net 18, už kuriuos sumokėta beveik 2 tūkstančiai eurų.

Aukcioną vedė kraštietis Juozas Pocius, jam talkino muziejaus kultūrinės veiklos vadybininkė Roma Luotienė. Fot. Jolantos Klietkutės
„Kretingos muziejuje jaučiuosi kaip namuose, mūsų santykiai su muziejaus bendruomene itin geri, šilti ir draugiški. Bet šiandien labai juokauti negaliu, nes reikalas susijęs su pinigais. Tačiau nebijokite, pinigai bus švarūs, o baltas pirštines apsimoviau, kad galėčiau drąsiai paimti talentingų kūrėjų meno darbus, kurie papuoš jūsų ar jūsų draugų namus“, – šmaikštavo aukciono vedėjas kraštietis Juozas Pocius, kuriam talkino muziejaus kultūrinės veiklos vadybininkė Roma Luotienė.

Aukcione „Atkurkime kartu Kretingos dvaro parko fontaną „Nykštukas“, kuriame kretingiškiai turėjo progą ne tik prisidėti prie istorinio fontano atstatymo, bet ir paremti krašto kūrėjus, pristatyti architekto Edmundo Giedrimo tapybos darbai „Nemerzatės miškai“, „Jūra ties Nida“, „Štormas“, „Rudens vakaras“ ir „Jūra rudenį“, skulptoriaus Vytauto Baransko bareljefai „Kretingos muziejus. Fontanas „Gnomas“, J. Tiškevičiaus spaudas, kuriuo jis žymėdavo medžius, bareljefai su „Nykštuku“ ant plytos iš muziejaus teritorijos bei tautodailininko medžio drožėjo Adolfo Viluckio angelai „Kalėdinė šviesa“, prakartėlė.

Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė viena pirmųjų nupirko Edmundo Giedrimo paveikslą. Fot. Jolantos Klietkutės
„Šis aukcionas ir menininkų darbai liudija, kad kūrybos žmonėms rūpi krašto, Kretingos dvaro istorijos tęstinumas, paveldas, kurį paliksime ateities kartoms. Kartu su jais – kretingiškiai, kurie nori ne tik atgaivinti legendinį fontaną, bet ir paremti kūrėjus. Esu optimistė, tikiu, kad ateis metas, kai mūsų Dvaro parkas bus toks pat garsus visame pasaulyje, koks jis buvo grafų Tiškevičių laikais, kai žmonės iš tolybių plaukė pasižiūrėti rožių sodo, parko ir jame trykštančių fontanų, – kalbėjo V. Kanapkienė. Ji menininkams padovanojo po neseniai muziejaus iniciatyva išleistą knygą „Atgimęs Kretingos grafų Tiškevičių dvaras“.

Po keletą darbų, kurių pradinė kaina buvo nuo 20 iki 400 eurų, be jau minėtos muziejaus direktorės V. Kanapkienės, nupirko Janina Mikučionienė, Petras Macelis, Kretingos politikai Dangiras Samalius ir Konstantinas Skierus su žmona Alma, po vieną iš darbų įsigijo kai kurie muziejaus darbuotojai. Dauguma darbų parduoti už pradinę kainą.

Mitologinio uolą skeliančio nykštuko skulptūra nuo XIX amžiaus iki XX amžiaus pirmųjų dešimtmečių puošė vieną iš Kretingos dvaro fontanų. Jis, spėjama, stovėjo ten, kur dabar parke yra elektros pastotė. Šio fontano liekanos aptiktos ir ištirtos 2006 m. Po pirmojo pasaulinio karo Kretingos dvaro rūmai, parkas buvo nuniokoti, dvarą valdęs grafas Aleksandras Tiškevičius taip pat išgyveno ne geriausius laikus, jis neturėjo lėšų savo valdoms atstatyti, todėl nykštuko skulptūrą, siekdamas meno kūrinį išsaugoti, nusprendė padovanoti kretingiškio generolo Vlado Nagevičiaus kuriamam Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejui. Tai įvyko 1924 metais. Kai fontanas Kretingoje bus atkurtas, jį papuoš skulptūros kopija. Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejaus vadovai kažkada Kretingai priklausiusio nykštuko atiduoti nesutiko, esą jis yra dovanotas, be to, jau yra tapęs vienu iš laikinosios sostinės simbolių.

Laima STONKUVIENĖ,
„Švyturys“, 2018-12-19