Skip to content Skip to navigation

Onos spaudė sūrį ir klausėsi joms skirtų eilių

Onos spaudė sūrį ir klausėsi joms skirtų eilių

Pateikta: 2018-07-30 13:34 (atnaujinta: 2018-08-20 10:16)
Liepos 26-osios – šv. Onos – dienos išvakarėse Kretingos muziejaus kultūrinės veiklos vadybininkė Roma Luotienė varduvininkes jau ketvirtąjį kartą sukvietė būrin. Šįkart Onų laukė joms skirta popietė „Žodžių stebuklai per liepų žydėjimą“, kurios metu ne tik klausytasi eilių bei armonikos melodijų, bet ir spaustas sūris.
 
Sulaukta ir naujokių
„Prieš trejus metus į pirmąsias ruginės duonos raugu kvepiančias vardines susirinko aštuonios varduvininkės: iš Mažeikių rajono kilusi Kretingoje gyvenanti Ona Jonikienė, buvusi klaipėdietė, jau daugiau negu 30 metų kretingiškė Onutė Trakienė, į mūsų miestą iš Alytaus atsikėlusi dzūkė Ona Jonauskienė, Kurmaičiuose gyvenanti nuo Jurbarko kilusi dūnininkė Ona Žiubrienė, vaikystę Grūšlaukėje praleidusi, o dabar Padvariuose gyvenanti Ona Stončienė, dar 1955-aisiais į Kretingą iš Prienų atvažiavusi Ona Martinavičienė, Darbėnuose, Auksodžio kaime gyvenanti Ona Lūžienė ir prieš daugiau negu keturias dešimtis metų iš Telšių į Darbėnus atvykusi Ona Maksvytienė, garsiojo krepšinio trenerio Kazio Maksvyčio mama. Varduvininkes pasitiko tikra mūsų krašto „duonos ponia“, sertifikuoto tautinio paveldo produkto – duonos – kepėja darbėniškė Vida Viskontienė, kurios krikšto vardas taip pat yra Ona, – „Švyturiui“ sakė R. Luotienė. – Be Vidos šios programos apskritai nebūtų, nes sumanymas prieš Onines sukviesti draugėn varduvininkes kilo Tradicinių amatų centre jai pradėjus edukacinius užsiėmimus – kepti duoną. Pernai jos siūlymu buvo prisiminta vaikystė – siuvome „skudurines Onutes“, šiais metais, prisiliečiant prie senovės papročių, Vida moteris mokys spausti sūrį“.
R. Luotienė pasidžiaugė, kad šiemet į kvietimą atsiliepė ir tos moterys, kurioms Onų vardas – antras. Į susitikimą iš viso atėjo devynios Onos: penkios – Ona Vaičienė, Ona Žiubrienė, Onutė Trakienė, Ona Maksvytienė ir Ona Stončienė – dalyvavo ir ankstesniuose susitikimuose, o keturios apsilankė pirmą kartą – Ona Milienė, Ona Aldona Retkienė, Birutė Ona Šakinienė ir Sigita Ona Urbonienė.
 
Dovanų – sūris, eilės ir muzika
Pirmiausiai varduvininkės pakviestos į Tradicinių amatų centrą, kur joms priminta, kad per šv. Oną paprastai baigdavosi rugiapjūtė, o pjovėjai ir rišėjos iš rugių nupindavo pabaigtuvių vainiką, papuošdavo jį gėlėmis.
Gėlės rinktos kuo šviesesnių spalvų, kad ir naujojo derliaus duona būtų kuo baltesnė. Pabaigtuvių vainikas buvo atnešamas šeimininkams, o šeimininkės darbininkams atsidėkodavo įteikdamos sūrio. Pasak R. Luotienės, yra minčių ateityje Tradicinių amatų centre organizuoti ir šį edukacinį užsiėmimą – gaminti sūrį, tačiau šiam sumanymui turės pritarti Savivaldybės taryba. Palikusios suslėgtus sūrius, Onos žingsniavo į Dvaro parką, kur jas pasitiko Kretingos kultūros centro armonikieriai. Susėdusios prie medžių pavėsyje paruošto stalo, vaišinosi specialiai šventei V. Viskontienės pagamintu sūriu, jį pagardindamos Onos Žiubrienės atsineštu medumi, gėrė vaistažolių arbatą. Specialiai Onoms skirtą eilėraštį, kurį parašė jau prieš mėnesį, skaitė Juozas Maksvytis, savo eilių dovanojo ir Juzefa Jucienė, o Livija Gradauskienė papasakojo apie „mondrė muotrėšką, katra galiejė būtė Uona“.
 
Mokysis senovinių šokių
Kalbintos popietės dalyvės sutartinai tvirtino, jog susitikimo laukia, pabūti kartu joms smagu. Kad jaučiasi labai gerai, prisipažino ir pirmąkart atėjusi Ona Aldona Retkienė. „Maniau, kad tų Onų, kurios turi ir dar vieną vardą, nepriima, tad į ankstesnius susitikimus ir nėjau. Nors iš tiesų aš esu net dukart Ona – toks vardas lieka nubraukus tris vardo Aldona pradžios raides, – juokėsi pašnekovė. – Nors pirmasis, vadinasi, ir svarbesnis, mano vardas yra Ona, visi vadina Aldona. Taip yra todėl, kad giminėje Onų labai daug – šį vardą turėjo močiutė, mama, tėvelio sesuo, tetos dukra. Man „prigijo“ antras vardas. Tradicijos nepratęsiau – savo dukrą pavadinau meilės deivės Mildos vardu.
Gaila, kad šiandien kažkada populiariausias moteriškas vardas Ona nėra toks populiarus, tačiau grįžta populiariausi senieji vyrų vardai Mykolas, Povilas, Jokūbas, Antanas. Galbūt ateis eilė ir Onutėms, kaip atėjo Barboroms ar Urtėms“. Susitikimui baigiantis, varduvininkių išklausta, kokio užsiėmimo jos pageidautų kitąmet. Atsakymas, pasak R. Luotienės, ir nustebino, ir pralinksmino. „Popietėse, kaip minėta, jau kepėme duoną, mokėmės sukti kastinį, siuvome „skudurines Onutes“, kuriomis ne visų anūkės džiaugėsi – nes ne Barbės, puošėmės iš rudens lapų pasidarytomis skrybėlaitėmis, džiaugėmės žemaitišką šnektą puoselėjančių Kretingos ir Skuodo krašto kūrėjų bendryste, spaudėme sūrį. Už šiandien dovanotas melodijas esu labai dėkinga Kretingos kultūros centro armonikieriams. O kitais metais teks pildyti labai smagų Onų norą – mokytis šokti senovinius šokius, kurių šiandien niekas nešoka. Užduotis ne iš lengvųjų, bet įveikiama. Reikės pradėti ruoštis jau nuo rudens. Graži Oninių tradicija bus tęsiama“, – patikino R. Luotienė.
 
Laima Stonkuvienė,
Švyturys, 2018-07-28