Pasibaigė penktoji „Vasaros artelė malūne“

Pateikta: 2019-06-25 09:59 (atnaujinta: 2019-06-25 11:29)

Pasibaigus mokslo metams Kretingos muziejus jau penktą kartą dvi dešimtis 7–10 metų vaikų pakvietė į vasaros stovyklą „Vasaros artelė malūne“. Dvi savaites stovyklautojų kasdien laukė užsiėmimai ir naujas kūrybos bei pažinimo džiaugsmas.

Organizuoti šią stovyklą yra didelė prabanga, nes muziejaus darbuotojai atsitraukia nuo savo darbo muziejuje, tačiau tai darome iš pagarbos vaikams, o į stovyklą susirenka patys drąsiausi, pareigingiausi, paklusniausi ir smalsiausi. Su vaikais dalinsimės tuo, ką turime sukaupę: žiniomis, eksponatais, idėjomis. Patirkite daug įspūdžių, o mažuosiuose savo kompiuteriuose – galvelėse – sukaupkite kuo daugiau informacijos“, – stovyklos atidarymo dieną stovyklautojams linkėjo muziejaus direktorė Vida Kanapkienė.

„Vasaros artelėje malūne“ su vaikais stovyklavo Gamtos skyriaus vedėja Jurgita Tertelienė, kultūrinės veiklos vadybininkė Rasa Cuckson, Etnokultūros skyriaus vedėja Inga Jurginienė, Istorijos ir archeologijos skyriaus vedėja Jolanta Klietkutė, vyr. muziejininkė-etnografė Nijolė Vasiliauskienė, dailininkė Inga Idaitė. Vadovių parengta stovyklos programa – įdomi ir turininga.

Pirmąją dieną vaikai susipažino, vijo draugystės apyrankes, žiūrėjo lėlių spektaklį „Baltuolė“ pagal brolių Grimų pasaką „Snieguolė ir septyni nykštukai“, kurią atvežė šalyje žinomi lėlininkai – Vitalijus Mazūras ir Nijolė Bižanaitė-Mazūrienė. Baigiantis pirmajai dienai ruošė savo stovyklautojo dienoraštį, į kurį kasdien rašė ar piešė dienos įspūdžius.

Antrąją – Gamtos – dieną daugiau sužinota apie paukščius. Vaikai patys iš siūlų pasigamino paukštelius (užsiėmimus vedė Jurgita Tertelienė). Po žolelių arbatos pertraukėlės susipažino su Dvaro parko medžiais bei istorija.

Trečiąją dieną vyko kūrybinė fotosesija, kurios metu vaikai išbandė ne tik modelio, bet ir fotografo bei stilisto darbus. Vėliau dvaro parke sužinojo kas yra peizažas ir natiurmortas, patys tapo dailininkais.

Ketvirtąją dieną vaikai pakviesti į „Saulės šviesos studiją“ – čia neišdildomų įspūdžių patirta kartu su Jolanta Klietkute kuriant mėlynuosius saulės atspaudus – savo portretus bei atvirukus senoviniu cianotipijos būdu. Patyrė šešėlių teatro aktorių darbą patys kurdami lėlės ir inscenizuodami pasaką, kurią vėliau vaidino savo draugams.

Penktadienį stovyklautojai susipažino su audimo (Inga Jurginienė) ir medžio drožybos (Algimantas Žymantas), vilnos vėlimo (Inga Idaitė) amatu, dalyvavo įspūdingame užsiėmime „Lino kelias“ (Nijolė Vasiliauskienė).

Šeštoji – švaros – diena vyko prie upės, kur vaikai dalyvavo edukaciniame užsiėmime „Babūnėlės skalbykla“ (Inga Jurginienė), naščiais nešiojo vandenį, drobes skalbė ant medinės skalbimo lentos, mušė kultuvėmis, džiovino saulėje ir lygino magliais. Vėliau pasigamino kvapnių muiliukų bei „vonios bombų“ (Rasa Balsevičienė).

Septintąją – sporto – dieną Kretingos miesto stadione stovyklautojų laukė lauko žaidimai ir estafetės, o dvaro malūno pievelėje – senoviniai lietuvių liaudies žaidimai.

Aštuntoji diena atnešė daug emocijų dvaro parke vykusių orientacinių varžybų metu. Stovyklautojai ne tik komandomis varžėsi tarpusavyje, bandė įminti užuominas, mokėsi skaityti žemėlapius, rado pažymėtus objektus, bet ir susipažino su parko įdomybėmis, paslaptimis, atskirų objektų istorija. Žinoma, kad maršruto pabaigoje visų dalyvių laukė skanūs prizai. Po arbatos pertraukėlės malūno kiemelyje vyko užsiėmimas „Augalų dažų laboratorija“ (Jurgita Tertelienė), kurio metu piešta augalais.

Devintąją dieną vaikai susipažino su giminės istorijos fiksavimo svarba, mokėsi piešti savo giminės medį, atrado daug naujų, giminystės ryšius nusakančių, žodžių. Apsilankė Kretingos dvaro rūmuose, susipažino su grafų Chodkevičių giminėmis, jų istorija, giminės medžiais. Vėliau Žiemos sode kūrė ir piešė savo asmeninius herbus.

Paskutiniąją stovyklos dieną vadovės surengė ekskursiją „Nepažinta Kretinga“, kurios metu buvo aplankyta grafų Tiškevičių koplyčia ir mauzoliejus, pranciškonų bažnyčia, požemiai. Vaikai susipažino su pranciškonu broliu Pijumi ir turėjo galimybę apsilankyti vienuolyno koridoriuose bei erdvioje, vėsioje brolių valgykloje – refektoriuje.

Norinčiųjų dalyvauti stovykloje vaikų tėvai kasmet užregistruoja gerokai daugiau negu galime priimti. Sulaukiame prašymų organizuoti dvi pamainas, tačiau neturime tokių galimybių. Tai, kiek daug vaikų nori stovyklauti „Vasaros artelėje malūne“, rodo, jog vasaros stovyklų rajone labai trūksta“, – pirmąją dieną sakė stovyklautojus pasveikinusi ir gražių atostogų palinkėjusi muziejaus Informacijos ir edukacijos skyriaus vadovė Jurgita Paulauskienė.

Laima Stonkuvienė ir Jolanta Klietkutė
Stovyklos nuotraukų galerijos: