VASAROS ARTELĖ MALŪNE

Pateikta: 2017-06-30 09:46 (atnaujinta: 2017-06-30 10:04)

2017 m. birželio 12–23 dienomis 13.00–17.00 val. Kretingos muziejuje vyko tradicinė, jau ketvirtoji, 6-12 metų amžiaus vaikų dienos stovykla „Vasaros artelė malūne“, kurią vedė Kretingos muziejaus darbuotojos Roma Luotienė, Jurgita Tertelienė ir Inga Idaitė. Dvaro vandens malūne, parke bei Tradicinių amatų centre dvi savaites šurmuliavo dvidešimt keturių vaikų balsai. Vasaros artelės dalyviai keliavo per Kretingos miestą, aplankė Kartenos piliakalnį.

Pirmąją stovyklėlės dieną stovyklos dalyviai susipažino ir garsiai visiems pristatė ne save, o savo draugą. Vyko popierinių malūnėlių dirbtuvėlė, kiekvienas stovyklautojas sau pasigamino skiriamuosius stovyklos ženklus – lininę skarelę, medvilninę apyrankę bei vardinę kortelę, pasiruošė stovyklautojo dienoraštį, į kurį kiekvienos dienos pabaigoje rašys savo įspūdžius.

Antroji diena pasitaikė apniukusi ir lietinga, tad  Amatų centre prie informacinio terminalo interaktyviu būdu vaikai susipažino su dvaro parke gyvenančiais paukščiais, jų išvaizda, balsais. Po žolelių arbatos pertraukėlės laukė pažintis su Žiemos sodo istorija, augalų kolekcijomis. Dvaro rūmų Baltojoje salėje vaikai dėliojo augalų domino, o Žiemos sode, ant baseino krašto paskleidę popieriaus lapus bei akvarelės dažus, tapė labiausiai patikusius augalus.

Trečioji – birželio 14-toji – patriotinė diena. Stovyklos dalyviai Kretingos dvaro Ūkvedžio name aplankė parodą, skirtą vasario 16-osios kūrėjams ir puoselėtojams, keliavo į Kretingos senąsias kapines kur uždegė žvakutes ant savanorių kapų, prie paminklo Lietuvių tautos kančioms atminti trumpai sudalyvavo muzikinėje-literatūrinėje kompozicijoje „Širdis lyg skausmo varpas gaudžia“, skirtai Gedulo ir vilties dienai. Susipažino su Kretingos rajono meru Juozu Mažeika bei Kretingos parapijos klebonu Antanu Blužu. Po arbatos ir poilsio pertraukėlės aplankė Tremties ir rezistencijos ekspozicijas Ūkvedžio name, diskutavo apie laisvę ir patriotizmą kasdienybėje.

Ketvirtoji diena buvo skirta sportui. Vaikai keliavo į miesto stadioną, kur su sporto mokyklos treneriais turėjo įdomias treniruotes. Sugrįžę į Dvaro malūno kiemelį šokinėjo per virvę, žaidė kvadratą ir kitus judrius lauko žaidimus.

Penktoji diena „Keliauk ir pažink savo gimtąjį miestą“. Dvaro ūkvedžio namo ekspozicijoje dalyviai žiūrėjo istorinius filmus „Dingusi Kretinga“ ir „Kretinga – pranciškonų sostinė“, vėliau turėjo ekskursiją po Kretingos miestą: nuo pirmosios Kretingos bažnyčios vietos J. Basanavičiaus gatvėje iki dabartinės Kretingos katalikų bažnyčios. Prie pat bažnyčios užkupo liūtis, tad saugiai pasislėpus viduje buvo laiko susipažinti su labai įdomiu restauratorių darbu bei surašyti įspūdžius stovyklos dienoraštyje.

Šeštoji diena „Paliesk tai, ką mums paliko senoliai“. Tradicinių amatų centre Edukacinio užsiėmimo „Nuo duonelės iki žolelės“ metu vaikai mokėsi kepti duoną, lieti žvakes, rašyti plunksna, vėliau dalyvavo „Mažųjų žolininkų akademijoje“ – mokėsi pažinti ir rinko vaistinguosius augalus Dvaro parke ir Akmenos upės pakrantėje, o vakare „Žolynų bufete“ degustavo įvairių žolelių arbatas.

Septintoji – senosios fotografijos – diena. Muziejaus Istorijos ir archeologijos skyriaus vedėja Jolanta Klietkutė Amatų centre įkūrė cianotipijos laboratoriją ir vaikai saulės šviesos pagalba kūrė mėlynus atvirukus.
Po arbatos pertraukėlės dar laukė kelionė po muziejaus etnografijos ekspoziciją „Saulės ratu“ Dvaro malūne bei pažintis su muziejaus etnografe Nijole Vasiliauskiene, kuri rodė ir pasakojo apie žemaitiškus tautinius rūbus. Vaikai spalvino popierinių lėlių tautinius rūbelius ir surengė jų parodą.

Aštuntoji – „Spalvoto meduolio diena“ – ekskursija į A. Kalniaus kepyklėlę prie geležinkelio stoties, pažintis kaip kepami ragaišiai, kurie keliauja į parduotuvių lentynas. Sugrįžę į Tradicinių amatų centrą vaikai patys kepė ir dekoravo įvairiausių formų meduolius, mokėsi kaip reikia prižiūrėti lysvėje augančius vaistinius augalus.

Devintoji diena buvo skirta piliakalnių metams. Pirmiausia stovyklos dalyviai aplankė Archeologijos ekspoziciją muziejuje, apie kurią labai įdomiai papasakojo muziejaus archeologas Donatas Butkus. Autobusu vyko prie Kartenos piliakalnio, džiaugėsi geru oru, gamta ir laisve, žaidė įvairius judrius žaidimus, gamtoje gėrė arbatą ir vaišinosi sausainiais. Sugrįžę į Tradicinių amatų centrą iš šeštą dieną surinktų ir jau sudžiūvusių augalų kūrė atvirukus.

Dešimtoji diena prasidėjo vilnos vėlimo pamokėle – buvo gaminami raktų pakabukai ir įvairūs papuošalai. Arbatos pertraukėlės metu susirinko stovyklautojų tėveliai ir visi kartu aptarė besibaigiančią stovyklą, vartė storus stovyklautojų dienoraščius, džiaugėsi sukurtais darbeliais, svarstė būsimos ateinančių metų stovyklos programą, o varduvininkus Jonuką ir Dominyką pagerbė ąžuolų vainikais.

Iki kitos vasaros atsisveikiname su stovyklautojais ir jų tėveliais.

Stovyklos įspūdžius primins NUOTRAUKŲ ALBUMAS.

Programą parengė Roma Luotienė,
Kretingos muziejaus Informacijos ir edukacijos skyriaus Kultūrinės veiklos vadybininkė

Stovyklą aprašė Jolanta Klietkutė,
Istorijos ir archeologijos skyriaus vedėja