Užgavėnės – tradicinė žemaičių šventė. Tai paskutinė žiemos mėsėdžio diena, atsisveikinimo su žiema, jos išlydėjimo, gamtos budinimo šventė. Ji vyksta antradienį, likus keturiasdešimt šešioms dienoms iki Velykų. Įvairiausiais būdais - gausiomis vaišėmis, laistymu, žirgų lenktynėmis ir kitomis priemonėmis – skatinami geri derliai, užsitikrinama tų metų gerovė. Įdomiausia dalis - karnavalas, čia vadintas „budeliais“. Tai persirengėlių vaikštynės po sodybas. Persirengimo paprotys galėjo ateiti iš tuomečio tikėjimo žmonių kilme iš gyvūnų. Iki šių laikų populiarios gyvūnų kaukės yra meška, ožys, gervė, arklys, manoma, turintys vaisingumo magijos. Didžiausią persirengėlių grupę sudaro antropomorfiniai (žmogaus pavidalo) personažai – Žemaitijoje paplitę „žydai‘, vaizduojantys svetimųjų pasaulį.
Šeimininkės anksti ryte pradėdavo virti šiupinį iš kiaulienos, lašinių, kiaulės kojų, uodegos, vištos pasturgalio, bulvių, kruopų, žirnių, pupų. Kiaulės uodega buvo skiriama piemeniui, kad sektųsi ganyti, kojos - bernams ir mergėms, kad greiti būtų, o jei kuri mergina, valgydama šiupinį, rasdavo vištos pasturgalį, tikėdavo, kad ji tais metais ištekės. Buvo kepama ir daug daug blynų, kuriais vaišindavo užsukusius „žydelius“.
Užgavėnių karnavalai buvo rengiami visoje Kretingos apylinkėje. Ypač šaunios Užgavėnių šventės vyko Grūšlaukės, Tūbausių, Genčų kaimuose, Darbėnų, Kartenos miesteliuose. Tam žmonės ruošdavosi iš anksto: gamindavo kaukes, pasiskirstydavo vaidmenimis. Kretingoje ir didesniuose kaimuose, ypač Grūšlaukėje, ši tradicija tęsiama iki šių dienų.
Nijolė Vasiliauskienė
ANICETAS PUŠKORIUS
(1911 – 1994)
Gimė 1911 m. Kretingos r. Skaudalių kaime.
1958 - 1962m. mokėsi Vilniaus dailės instituto drožybos kursuose.
1960 m. suteiktas Liaudies dailės meistro vardas.
1966 m. tapo Lietuvos meno draugijos nariu. /dabar LTS/
1981m – Kultūros ministerijos P.Galaunės vardo premijos laureatas.
1989 m. suteiktas Kretingos rajono Garbės piliečio vardas.
Surengė 6 personalines parodas.
Parodą Parengė Danutė Šorienė