Skip to content Skip to navigation

Kretingos muziejaus žiemos sodas – Opuncija

Kretingos muziejaus žiemos sodas – Opuncija

Pateikta: 2020-05-27 11:27 (atnaujinta: 2020-05-27 11:35)
Augalas, kuris būtų puiki tvora, norint apsisaugoti nuo nekviestų svečių.
 
Jeigu Lietuvoje lauko sąlygomis augtų Cilindrinė opuncija (Opuntia Cylindrica), tikriausiai ne vienas avių augintojas būtent tokią gyvatvorę ir užsodintų, nes pro jų dyglius nei žmogus, nei gyvulys negali pralįsti. Deja, Lietuvoje žiemą opuncijos nušaltų. O meksikiečiai augina opuncijų gyvatvores ir ne tik... Jie nuo seno opuncijų šaknimis gydydavo kaulų lūžius, o iš žiedų pagamintą trauktinę vartodavo susirgus širdies ligomis.
 
Kaip jau tikriausiai supratote – opuncija yra kilusi iš Meksikos. Ten ji auga dykumose, kalvų šlaituose, dažniausiai smėlingame arba akmeningame dirvožemyje. Tinkamose sąlygose augdamos jos gali taip sutankėti, kad susidaro didžiuliai opuncijų brūzgynai. 
 
Opuncijos stiebas sudarytas iš apvaliai arba cilindriškai plokščių, dygliuotų arba bedyglių narelių („paplotėlių“), augančių vienas nuo kito įvairiomis kryptimis. Jos gali užaugti net iki 2 m. Žiedai apie 3 cm skersmens, geltoni, išauga ūglių viršūnėse. Vaisius – rutuliška arba kiaušiniška uoga, kai kurių rūšių vaisiai valgomi. Tačiau kambariuose auginamos opuncijos žydi retai.
 
Opuncija – labai ištvermingas augalas. Galima 4 metus be šaknų laikyti pakabintą „žemyn galva“, o po to pasodinti ir ji pradės augti.
 
Priežiūra. Opuncijai reikalingas geras apšvietimas, trūkstant šviesos opuncija ištįsta ir praranda savo dekoratyvumą. Nuo pavasario iki vasaros vidurio augalas laistomas vidutiniškai. Žiemą, ramybės laikotarpiu, laistoma itin retai. Kad opuncija pražystų, ji turi žiemoti 6–10°C temperatūroje, gerai apšviestoje vietoje.
 
      Fotografavo Jolanta Klietkutė
Parengė Jurgita TERTELIENĖ