Skip to content Skip to navigation

Parko takais – su grafiene Sofija Tiškevičiene

Parko takais – su grafiene Sofija Tiškevičiene

Pateikta: 2020-11-16 08:52 (atnaujinta: 2020-11-16 09:00)

Fotografavo Jolanta Klietkutė Nuo kitų metų ateinantieji ar atvažiuojantieji pasigrožėti Kretingos dvaro sodyba turės galimybę ne tik pasivaikščioti jos takais, bet ir, pasinaudojant moderniosiomis technologijomis, išvysti, kaip atrodė parkas grafų Tiškevičių laikais – interaktyvią ekskursiją ves grafienės Sofijos Tiškvičienės vaidmenį atliksianti istorinio stiliaus rūbais pasidabinusi Kretingos muziejaus ekskursijų vadovė.

Vienas seniausių dvaro parkų

Kretingos dvaro parkas – vienas seniausių Lietuvoje išlikusių XVI–XVIII a. dvaro parkų. 1839 m. jis pateko į gražiausių Telšių apskrityje angliškojo stiliaus parkų penketuką. 1878–1891 m. grafui Juozapui Tiškevičiui įkūrus Kretingoje šeimos rezidenciją, parkas buvo pertvarkytas, suteikiant jam prancūziškojo parko bruožų. 1878–1880 m. angliškojo parko dalyje įrengti trys kaskadiniai tvenkiniai su kriokliu, o prancūziškoje dalyje – 4 nauji fontanai. XIX a. pab.–XX a. pr. Kretingos parkas laikytas vienu gražiausiu ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.

Parko naikinimas prasidėjo Pirmojo pasaulinio karo metais ir tęsėsi sovietinės okupacijos laikotarpiu: nuardyta didesnioji dalis akmenų mūro tvoros, dingo parke buvusios žalvarinės stirnų skulptūros, fontanų ir skverų skulptūros, iškirsti vertingi medžiai, vaismedžiai, parko reprezentacinėje dalyje gėlynų ir fontanų vietoje pastatyti bendrabučiai, elektros skydinė, mokykla, sporto aikštelė, parko centrinėje dalyje – katilinė, garažai, karių kapinės.

Persikels į virtualią erdvę

Fotografavo Jolanta Klietkutė Kaip „Pajūrio naujienoms“ pasakojo Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vedėja Jurgita Tertelienė, šiuo metu buvusį parką mena tik išlikę jo fragmentai – liepų ir kaštonų alėjos, senieji ąžuolai, parko tvoros, tvenkiniai, krioklio uola, altanos kalva ir pora akmeninių suolų. Kretingos dvaro parkas tebėra mėgstamas kretingiškių, vasaros sezono metu gausiai lankomas turistų ir poilsiautojų. Tačiau vedant ekskursijas dvaro parke be vizualinių priemonių neįmanoma perteikti XIX a. Kretingos dvaro parko didybės, nes didžioji dalis objektų yra visiškai sunaikinti arba likę tik jų fragmentai.

Siekiant šiuolaikiškai ir patraukliai lankytojams pristatyti dvaro parką, 2020 metais parengėme ir įgyvendinome projektą „Interaktyvi ekskursija Kretingos dvaro parke“, – sakė J. Tertelienė. – Šiuo projektu norėjome suteikti lankytojams kuo daugiau istorinių žinių ir faktų apie XIX a. Kretingos dvaro parką. Tačiau dėl pinigų stygiaus – buvo gauta tik pusė reikalingų lėšų, – privalėjome sumažinti projekto apimtį: ketinome įsigyti 20 planšetinių kompiuterių ir planavome virtualios ekskursijos metu pristatyti 10 objektų, tačiau tenka apsiriboti 10 kompiuterių, o pridėtinės realybės aplikacijas sukūrėme 5-iems parko istoriniams objektams. Likusias neįvykdytas veiklas tikimės įgyvendinti 2021 metais.

Ekskursijos metu planšetinio kompiuterio ekrane bus galima pamatyti, kaip parke esantys istoriniai objektai atrodė prieš daugiau kaip šimtmetį.

Pristatys 5 objektus

Grafienės kostiumu vilkinti Jurgita Tertelienė ir dizainerė Inga Šveistienė. Fotografavo Jolanta Klietkutė Parko istoriją atskleidžiančias interaktyvias ekskursijas ketinta pradėti vesti dar šiemet: projekto pristatymas buvo suplanuotas gruodžio 12-ąją. Tačiau planus pakoregavo karantinas, ir manoma, kad kol kas ekskursijos vyks virtualiai. Kartu su grafienės Sofijos Tiškevičienės vaidmenį atliksiančia Kretingos muziejaus gide ekskursantai po parką galės pasivaikščioti pavasarį, atšilus orams. Gidės apranga taip pat padės nusikelti į XIX a. pabaigą–XX a. pradžią: dizainerė Inga Šveistienė, kūrusi istorinius rūbus ir Kelmės muziejui, pagal turimą istoriografinę medžiagą sumodeliavo kostiumą, kuriuo bus galima vilkėti ir pavasarį bei rudenį, ir vasarą: keisis švarkelis, skraistė, skrybėlaitės. Ano laikmečio rūbais vilkėsianti dvaro šeimininkės vaidmenį atliksianti gidė supažindins lankytojus su dvaro parku, jo istorija, gamtiniais ir mažosios architektūros objektais, pasakos apie dvaro gyvenimą.

Pirmąsias ekskursijas vesianti J. Tertelienė sakė, kad jų dalyviai turės galimybę išsamiai susipažinti su Kretingos dvaro parku, buvusia jo didybe, suprasti ir palyginti, kaip Kretingos dvaro parkas atrodė XIX amžiuje ir kaip atrodo šiandien, planšetes nukreipdami į specialiais kodais pažymėtas erdves parke. Pirmiausiai ekrane matysis dabartinis parko vaizdas, fiksuojamas kameros planšetėje, o po kiek laiko pasirodys papildomas vaizdinis sluoksnis su informacija apie toje vietoje anksčiau egzistavusius objektus.

Kartu su grafienės S. Tiškevičienės personažu ekskursantai pamatys, kaip atrodė prancūziškoji parko dalis su gėlynais, jų viduryje stovėjusi rotonda, kokios buvo liepų alėjos, pirmasis tvenkinys ir krioklio uola, tarp pirmojo ir antrojo tvenkinio stovėjęs sargo namelis, prie kurio anuomet auginti fazanai.

Nuotraukų albumas...

Livija GRAJAUSKIENĖ
„Pajūrio naujienos“, 2020-11-13